Bjørn Lomborg je Danac, kombinacija ekonomista, ekologa i političara koji već godinama misli svojom glavom i svojim knjigama, člancima i javnim istupima diže prašinu. Započeo je, kao i većina mladih, iskrenom željom da učini nešto na dobrobit planeta i ljudi i postao aktivist Greenpeace-a. Nije mu dugo trebalo da shvati kako postoje mnogo važniji problemi i bolji načini njihovog rješavanja od onih koje je zastupao Greenpeace. Ne kažem, imao je Greenpeace nekada svojih dobrih trenutaka, ali ako danas odete na njihovu Internet-stranicu vidjet ćete parole poput: „Spasimo klimu“ i „Ovo je klimatska uzbuna. Tako se i ponašajte!“. O njihovom besmislu malo danas, a više neki drugi put. Pariški  sporazum postignut na klimatskoj konferenciji (COP 21-2015.) je slavljen kao jedan od prelomnih trenutaka u zajedničkoj borbi država protiv klimatskih promjena. Za one koji vole detalje ima dolje link. Uglavnom, države su se obavezale na postupno smanjivanje emisija CO2 i postupni prelazak na obnovljive izvore energije.

Sudionici konferencije u Parizu 2015., prvi zdesna u gornjem redu tadašnji premijer i novi Predsjednik RH

 

Lomborg je izračunao što će potpisani dokument predloženog smanjenja emisija CO2 stvarno značiti za glavni cilj – smanjenje globalnog zagrijavanja.

Evo njegovih rezultata:

1. U slučaju da sve države ispune svoja dogovorena obećanja smanjenja emisija CO2 do 2030. god., globalna temperatura će se podići manje za 0.048 oC do 2100. godine

2. Ukoliko se ova obećanja ispunjavaju i dalje do 2100. god., njihov ukupni učinak će biti 0.17 oC do iste te 2100. godine

3. Energetsko-klimatska politika Europske unije, u najoptimističnijem slučaju potpunog pridržavanja i ispunjenja ciljeva, će imati efekt od 0.053 oC do 2100. godine…

Lijevo – temperature iznad predindustrijske razine, dolje godine, crveno – bez smanjivanja emisija, plavo – pariška obećanja do 2030., zeleno – pariška obećanja do kraja stoljeća

Ima toga još po zemljama, ali i nije od značaja. Budući da je plan smanjenja 2 oC, ovdje govorimo o 2% smanjenja. Kako ćemo riješiti preostalih 98%?

U međuvremenu SAD izlaze iz dogovora, a neki drugi također to namjeravaju učiniti. Slavljen kao plan spašavanja planeta, Pariški dogovor (accord (akord) na francuskom) sve raštimanije i disonantnije zvuči. Prema analizi od prošle godine, države su od 2015. ispunile malo više od pola obećanja, što znači da će i predviđeno smanjenje globalne temperature biti još manje nego što je prikazano na slici. Dobro, zašto onda političari bježe od smanjivanja emisija CO2, kao vrag od tamjana? To bi trebalo biti bolje za sve i tako bi se trebali dobijati novi izbori. Čak i ako ne mare za narode kojima su na čelu, prema reklamama „zelenih“ smanjivanje emisija CO2 je situacija u kojoj su svi na dobitku. A možda ipak razmišljaju o tome da su obnovljivi izvori nepouzdani i skupi, da privreda čija su osnova solarne i vjetroelektrane nema šanse napraviti bilo koji proizvod povoljnije od one koja radi na ugljen i plin. Ili, ako je oblačno i nema vjetra ne mogu napraviti ništa osim općeg godišnjeg odmora. To znači pad privredne aktivnosti, ekonomsku krizu, više poreze i opće nezadovoljstvo i tako garantira gubitak izbora. Zvučalo to nevjerojatno ili ne, moguće je da je političarima ipak stalo do dobrobiti njihovih državljana. BDP (bruto domaći proizvod) po glavi stanovnika je jedna od osnovnih mjera standarda građana i oduvijek je veća emisija CO2 značila i veći standard.

Odnos BDP-a i emisije CO2 po glavi stanovnika za 2011. Lijevo BDP, dolje emisija CO2. Što je veća emisija CO2, to je veći BDP (standard)

Za kraj, kako postići to da siromašni i dalje budu siromašni; bez kuhanja na plin, bez struje, automobila, turističkih putovanja i svega drugog što imaju razvijeni. Jednostavno. Svjetska banka od prošle godine ne kreditira termoelektrane na ugljen, a jednu četvrtinu od 70 mlrd dolara će uložiti u „zelene“ projekte vezane uz klimatske promjene. Nema jeftine i pouzdane energije za siromašne. „Šta kažeš, vas tri milijarde kuha na sušeni životinjski izmet?“ „Sramota, odmah ćemo poduzeti mjere smanjivanja emisije CO2.“

 

Izvori:

https://www.lomborg.com/press-release-research-reveals-negligible-impact-of-paris-climate-promises

https://www.britannica.com/biography/Bjorn-Lomborg

https://hr.wikipedia.org/wiki/Pari%C5%A1ki_sporazum

https://www.channelnewsasia.com/news/commentary/climate-change-poor-countries-inequality-power-plants-coal-fired-11449700

Greenpeace Hrvatska

 

IZVOR: https://klimaienergija.blog/2020/01/09/spasimo-klimu/