U prvoj „pravoj“ hrvatskoj meteorološkoj knjizi iz 1897. godine pod nazivom VRIEME – crtice iz meteorologije, na 191. stranici nalazi se opis katastrofalnog nevremena u Beču od 7. juna 1894. godine, sa izuzetno krupnim gradom koji je bukvalno uništio centar austrijske prestonice.
Iz ove knjige saznali smo da je izmereno čak 43.5 mm vodenog taloga, i to skoro sve od gromada leda (!!!). Dakle – 100 kg leda na jedan kvadratni metar (!!!).
Poređenja radi, u Beogradu je sutradan, 8. juna 1894, bilo (najverovatnije) pljuskova sa grmljavinom. Na Vračaru je izmereno 24.8 mm, a na Senjaku 33.1 mm vodenog taloga.
Izvor: VRIEME – crtice iz meteorologije (1897)
Oluja s tučom zna silne mase leda baciti na zemlju. Primjer neka bude iz najnovijega vremena oluja s tučom od 7. lipnja g. 1894., koja se je izsula u jutro toga dana baš nad Beč. U sredini je grada palo 43.5 milimetara oborine, gotovo sve u obliku tuče, a to će reći gotovo sto kilograma na svaki kvadratni metar! Beč je iza oluje bio nalik na bombardirani grad. Za nekoliko se minuta razlupalo više nego jedan milijun staklenih ploča; stabla su ostala bez lišća, a još kasno na večer mogao si u ulicama grada gledati velike hrpe leda, preko kojih nisi mogao pogledati (!!!).